KWALIFIKACJA ROL4 + ROL5 - CZERWIEC 2008

PYTANIE NR 24.
Gospodarstwo wyprodukowało w ciągu roku 100 ton pszenicy, ponosząc następujące koszty związane z zakupem:
- nasion 4 000 zł
- środków ochrony roślin 4 000 zł
- nawozów mineralnych 10 500 zł
- paliwa 7 500 zł
Ile wynosił koszt zużycia materiałów przy produkcji 1 tony ziarna?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Koszt zużycia materiałów przy produkcji 1 tony ziarna wynosi 260 zł, ponieważ łączne koszty wyniosły 26 000 zł (suma kosztów zakupu), a produkcja wyniosła 100 ton, czyli 100 000 kg. Wystarczy podzielić 26 000 zł przez 100 000 kg, co daje 0,26 zł/kg, czyli 260 zł/tonę.



📡 Brak połączenia internetowego