KWALIFIKACJA ELE2 - CZERWIEC 2009

PYTANIE NR 30.
Grzejnik elektryczny o określonej rezystancji R, zasilany napięciem przemiennym o wartości skutecznej U1 = 115 V, pobiera moc czynną P = 1000 W. Jaką moc będzie pobierał grzejnik po zwiększeniu napięcia zasilającego do wartości skutecznej U2 = 230V?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Moc grzejnika jest proporcjonalna do kwadratu napięcia. Podwojenie napięcia (z 115 V do 230 V) powoduje czterokrotny wzrost mocy: 1000 W × 4 = 4000 W.



📡 Brak połączenia internetowego