KWALIFIKACJA MEC9 - CZERWIEC 2014

PYTANIE NR 36.
Zakład do wykonania ma 270 sztuk tulei z pręta o średnicy Ø40 mm. Jeżeli:
- pręty kupowane są w 6 metrowych odcinkach,
- z jednego pręta można wykonać 90 szt. tulei,
- 1 mb pręta waży 10 kg, a koszt 1 kg pręta wynosi 3 zł netto,
to przy 23% podatku VAT, koszt brutto materiałów zużytych na całe zlecenie wyniesie około
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Koszt jednego pręta wynosi 180 zł netto (6 m * 10 kg/m * 3 zł/kg). Z jednego pręta można wykonać 90 tulei, co daje koszt 2 zł na jedną tuleję (180 zł / 90 tulei). Łącznie potrzeba 3 prętów (270 tulei / 90 tulei na pręt). Koszt brutto (z 23% VAT) dla 810 tulei wyniesie około 680 zł (270 tulei * 2 zł/tuleję * 1,23).



📡 Brak połączenia internetowego